Mahuba logo

Výživa

Nutriční hodnota potravin

Výživa se podílí na celkovém zdravotním stavu přibližně z jedné třetiny. Není tedy „všespásná“, ale je v péči o zdraví velmi důležitá. V posledních letech klesá nutriční hodnota potravin v obchodní síti. Jedním z mnoha důvodů je nastavení zemědělství a hospodaření s půdou. Syntetická hnojiva nedoplní do půdy vše a půda je vyčerpávána.

Obecná doporučení

Deficit určitých prvků v půdě se objevuje i v pěstovaných plodinách a následně i v lidském těle. Velké množství ovoce a zeleniny je dováženo ze zahraničí, často je rychleno a ošetřeno koktejlem různých chemických látek. Skutečná výživová hodnota těchto potravin, dovážených tisíce kilometrů, je také s otazníkem. Když si k tomu přidáme leckdy nešetrné technologické zpracování určitých potravin a přídavek různých aditiv (aromata, stabilizátory, barviva, konzervanty atd.), nevypadá svět dnešních potravin zrovna růžově.

Při své práci využívám jednak doporučení obecná, která se dají využít u každého. Příkladem může být upřednostňování lokálních potravin, co nejméně technologicky zpracovaných a s co nejmenším množstvím aditiv. Jsem propagátorem domácího vaření a pečení – včetně pečení domácího chleba. Tímto způsobem se dá eliminovat velké množství zbytečných přísad, které může mít hotový pokrm, zakoupený v obchodní síti. Pěstování vlastního ovoce a zeleniny či chov domácího zvířectva je dnes velkou výhodou.

Individuální přístup

Dále pracuji na základě individuálního přístupu. Výsledná doporučení vznikají zohledněním konstituce dané osoby, věku, zdravotních potíží, stravovacích možností apod. Díky farmaceutickému vzdělání a lékárenské praxi zohledňuji i léčivé přípravky, které jsou užívány. Využívám ájurvédu, její celostní přístup a výborně propracovaný systém výživy.

Další články

Potravinové intolerance

Stále častěji se setkáváme s nějakou formou nesnášenlivosti určitých potravin.

Access Bars® 

Určitě už se vám nebo někomu blízkému stalo, že řešíte nějaký zdravotní nebo životní problém a ať děláte, co děláte, žádné zásadní zlepšení se nekoná...

Střevní mikrobiom

V našich střevech sídlí velké množství mikroorganismů – jedná se o různé bakterie, viry, kvasinky, plísně a parazity. Každý z nás má jedinečnou skladbu těchto „spolubydlících“.