Mahuba logo

Střevní mikrobiom

 V našich střevech sídlí velké množství mikroorganismů – jedná se o různé bakterie, viry, kvasinky, plísně a parazity. Každý z nás má jedinečnou skladbu těchto „spolubydlících“. Souhrn všech střevních mikroorganismů se nazývá střevní mikrobiota, používá se i starší označení střevní mikroflóra nebo jen střevní flóra. V praxi se hojně můžete setkat s pojmem střevní mikrobiom, což označuje souhrn genů všech střevních mikroorganismů. Ve střevech s námi žije zhruba 1,5 – 2 kg mikrobů (převážně bakterií), střevo není ale jediné místo, kde se setkáváme s mikroby. Hojně osídlena jsou i ústa, vaginální prostředí, kůže, močové cesty a obecně všechny sliznice, včetně sliznice dýchacího traktu. Dokonce v žaludku při velmi nízkém pH můžeme najít bakterii Helicobacter pylori. Výzkum v tomto směru nadále pokračuje, mikrobiální osídlení našeho těla je pro současnou i budoucí medicínu velké téma. Již nyní je potvrzeno, že počet buněk mikroorganismů, kteří žijí jako součást našeho těla převyšuje počet našich vlastních buněk, proto není divu, že je naše tělo ovládáno velkou měrou právě těmito miniaturními organismy.  

Střevní mikrobiom má obrovský vliv na naše zdraví. Zajímá Vás, čím je střevní mikrobiom ovlivňován a jaký vliv má stav střevního mikrobiomu na naše tělo? Objednejte se na konzultaci.

Další články

Potravinové intolerance

Stále častěji se setkáváme s nějakou formou nesnášenlivosti určitých potravin.

Access Bars® 

Určitě už se vám nebo někomu blízkému stalo, že řešíte nějaký zdravotní nebo životní problém a ať děláte, co děláte, žádné zásadní zlepšení se nekoná...

Ájurvéda

Ájurvéda je několik tisíc let starý indický léčebný a preventivní systém. Často je nazývána pramatka medicíny. Cílem ájurvédy je dlouhověkost, spojená s dobrým zdravím a vysokou kvalitou života. Ájurvéda léčí člověka celostně, nezabývá se pouze jednotlivými orgány nebo izolovanou částí těla.