Mahuba logo

Pečení chleba

Obchodní síť nám nabízí obrovské množství pečiva. Přesto když si výjimečně koupím chléb v obchodě, moc si nepochutnám. Svůj kváskový chléb peči již 10 let.

Proč si péct chleba doma?

Chléb peču podle tradičních receptur. Dnes již klasický poctivý chléb z mouky, vody, soli a žitného kvasu ve většině obchodů nenajdete. Těsto zpracovávám z čerstvých kvalitních surovin bez chemických přísad na zlepšení kynutí, vzhledu a trvanlivosti, bez jakýchkoliv přidaných éček. Žádné rozpékání ze zmrazeného polotovaru.

Suroviny na pečení

Vždy znám obsah a kvalitu vstupních surovin. Pečením šetřím i domácí rozpočet, běžná cena kvalitního kváskového pečiva je cca 100,- až 150 Kč/kg. Trvanlivost domácího kváskového chleba je při dobrém skladování až 1 týden. Koupené pečivo vydrží 1-2 dny.

Na kynutí používám převážně žitný kvásek. Míchám různé druhy mouky. Osvědčilo se mi používat i čerstvě mletou mouku, kterou si melu na domácím mlýnku na obilí. Tato mouka má nesrovnatelně lepší chuť a vůni, než mouka, která leží týdny v regále obchodů. Též žitný kvásek dodá chlebu nezaměnitelnou chuť a vůni. A to jsou důvody, proč je chléb trvanlivější a „poživatelný“ i několik dní po upečení bez použití jakýchkoliv chemických přísad a upravování. Další přísady si mohu navolit sama podle potřeb a chutí strávníků – koření, množství soli, semena, ořechy, škvarky, mléko, podmáslí, jogurt, smažená cibulka, vločky, brambory atd.

Na pečení chleba není nutné pořizovat pekárnu na chleba. Na začátku si určitě vystačíme s běžnou kuchyňskou výbavou. Pečení kváskového chleba není náročné, ani nezabere moc času. Je potřeba hlavně cvik a správné načasování. Pro zájemce organizuji kurzy pečení kváskového chleba. Na kurzu jsou předvedeny všechny fáze kynutí a zpracování těsta, práce s kváskem a pečení. Během kurzu ukazuji různé druhy mouky a vysvětluji jejich pekařské a výživové vlastnosti. Předvádím v provozu mlýnek na obilí. Kurz je spojený s ochutnávkou pečiva. Každý účastník si odnáší domů vlastnoručně namnožený kvásek, žitnou mouku a recepty na pečení.

Další články

Potravinové intolerance

Stále častěji se setkáváme s nějakou formou nesnášenlivosti určitých potravin.

Access Bars® 

Určitě už se vám nebo někomu blízkému stalo, že řešíte nějaký zdravotní nebo životní problém a ať děláte, co děláte, žádné zásadní zlepšení se nekoná...

Střevní mikrobiom

V našich střevech sídlí velké množství mikroorganismů – jedná se o různé bakterie, viry, kvasinky, plísně a parazity. Každý z nás má jedinečnou skladbu těchto „spolubydlících“.